budget
How to Meal Plan Effectively For a Large Family

How to Meal Plan Effectively For a Large Family

I may have been compensated for this post. Please keep in mind that it affects you in no way financially. If an item is being reviewed, I am not obligated to give a positive review and always use my own words. This disclosure is in accordance with the Federal Trade Commission’s 16 CFR, Part 255: Guides Concerning the Use of Endorsements and Testimonials in Advertising. If you would like a review done contact Dannelle at op40k@aol.com

It’s not a secret that the cost of living is constantly increasing. With this happening, it is constantly harder to feed our families with nutritious, fresh meals without spending a lot of money. And what is with big families that have 3 kids, or 5, or even 7? You want to make sure not to feed them with lots of bread, rice, and pasta. We are sharing How to Meal Plan Effectively For a Large Family.

How to Meal Plan Effectively For a Large Family


Let’s give an example of a family of 6. 2 adults, 4 kids. This family eats 3 meals and 2 snacks each day. This is 5 lots of food, time that with 6 people, that is 30 lots of food every day! When you multiply this number with 7, you get 210 meals every week!

There are a lot of tips, but I recommend you to stick to these principles. It will help you to be more organized, healthier, and will save your budget.

Back to basics

When you are shopping on a budget, you have to stop wasting your money on trendy superfoods, brand names, prepackaged and processed things that you can easily make yourself. Almond milk is an example. It sells for roughly around $10 for 200mililitres. That is $50 per liter. That is so much money! To save money for almond milk, simply buy a kilo of almonds for around $13 and mill your own milk with a food processor.

Take a look at your pantry and think about the things you can make instead of buying them.

Veto the baked goods and prepackaged foods like dips, popcorn, biscuits, muesli bars, cake mixes, muffins, cheese dips and crackers. You can make all of this at home and portion them into individual servings for a lot less money.

Grocery plan

Sit down and consider what recipes you want to make. When you’ve done this, break the recipes into items that you need from a grocery shop. As you are aware exactly what do you need and how much do you need, you are able to look around and find the best offers.

Do not be afraid to buy a lot of frozen berries and vegetables. They are much cheaper, but they still have nutritional value. They just have a longer life on a shelf. When it comes to fresh products, buy the products in season. If it is cheap, buy more than you need and freeze it.

Bulk buy

Considering that you are going to cook for so many people, it is normal to think about bulk buying. If you do this you are going to get a much better deal.

For long-term meal planning, especially with meat, consider buying a lot. A butcher at your local shop is going to help you. Even if you check the prices at the supermarket, you will see that it is a lot more economical. Try to buy per kilo and you will notice why it is better.

For pantry goods like flour and oats, always try to buy larger quantities. This will always get you a better deal as they cost less than 5 pound packages.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *